ZİLE’DE ASIRLIK KIRK HATİM BAŞLADI

Zile’de yaklaşık bir asırdır geleneksel hale gelen kırk hatim okuma günleri geleneği sabah namazından sonra Nasuh Paşa Camisinde başladı.

Ülkemizin başka hiçbir şehrinde örneği bulunmayan kırk hatim, Tokat’ın Zile ilçesinde başladı. Tarihi Nasuh Paşa ( Ulu Cami)de ilk hatm-i şerif okundu. İlçedeki camilerde görevli İmam ve Müezzinler sabah namazını camilerinde kıldırdıktan sonra Merkez Nasuhpaşa (Ulu Cami)’ye gelerek hatim okudu. Sabahın erken saatlerinde camiyi dolduran Zile’liler 40 gün boyunca her gün bir hatim okunarak yapılan bu asırlık geleneğin feyzinden nasiplenmek için Nasuh Paşa camisini doldurdular. Manevi coşkunun yaşandığı kırk hatim 27 Aralık 2014 Cumartesi günü kırkıncı hatm-i Şerifin okunması ve akabinde yapılacak özel program ve dua ile sona erecek.

Zile Müftüsü İlyas Akyazı Kırk Hatim geleneğinin kurtuluş savaşı yıllarında Zileli kadınların bir evde toplanarak, erkeklerin ise Burcalı Camisinde okumuş oldukları kuranı kerimlerin daha sonraki yıllarda devam ederek Burcalı Cami, Tutlupınar Cami, Boyacı Hasan Ağa Camisinde devam ettiğini buralarda okunan 40 hatimlerin kış ayları boyunca devam ettiğini belirten müftü Akyazı daha sonraki yıllarda bu geleneğin tarihi Nasuh Paşa Camisine alınarak bu asırlık geleneğin 40 günde bir hatim okunarak kırk günde bitirildiğini kırkıncı günün sonunda ise özel program ve dua ile bu geleneği tamamladıklarını ifade etti.


Tagged:


EDİTÖR:

Tokat'ın Haber Gazetesi - Tokat Gündem


Kimler Neler Demiş?

İlk Yorum Hakkı Senin!

avatar
  Subscribe  
Bildir

TOKAT'ın Sesi - Gazete TOKAT
BİRİKİM Dizayn www.12m.biz