ZİLE BELEDİYESİNDEN 3 BİN 500 KİŞİYE AŞURE İKRAMI

Zile Belediyesi tarafından geleneksel hale gelen aşure gününde 3 bin 500 kişiye aşure ikram edildi.

Belediye binası önünde gerçekleşen aşure gününde dua yapılarak 3 bin 500 kişiye aşure ikram edildi. Ayrıca şehrin 3 ayrı bölgesinde de vatandaşlara aşure dağıtımı gerçekleştirildi.

Aşure gününde kısa bir açıklamaya yapan Zile Belediye Başkanı Lütfi Vidinel “Rahmet, mağfiret, bereket ve matem ayı olan muharrem ayının manevi iklimini hep birlikte yaşıyoruz. Cenabı Allah bu ay yaptığımız ibadetleri kabul etsin. Biliyoruz ki Muharrem ayı Allemlerin rabbi hepimizin yaratıcısı cenabı Allah’ın 10 peygamberine lütufta bulunduğu bir ay. Bizler İslam toplumu olarak Muharrem ayının manevi ikliminin farkındayız. Allah hepimizi Muharrem ayının feyzinden, bereketinden istifade eden kullarından eylesin. 1400 yıl önce Kerbela da İslam’ın kalbine öyle bir hançer saplandı ki 1400 yıldır yanıyor, hepimizin içini burkuyor. Aklımıza geldikçe gözyaşlarımızı tutamıyoruz. Cennet bahçesinin çiçeği Ali yel murt azanın biricik evladı alemlere rahmet olarak gönderilen peygamber efendimizin ciğer paresi maalesef makam,mevki hırsına bürünmüş insanlar tarafından katledildi. Görüyoruz ki şu topluluk içerisinde Ali’ler, Hüseyin’ler, Fatıma’lar, Mustafa’lar var ama bir tane Yezid yok. Biz bu katliyamı yapan ciğerleri yakan insana lanet okuyoruz ve çocuklarımıza onun ismini vermiyoruz diyen Başkan Vidinel; Kerbela bir ibret tablosu Kerbela örnek alınması gereken bir sahne insanlardaki makam ve mevki hırsını peygamber torununu katledecek kadar insanın gaddarlaştığını ortaya koyan bir tablo. Bu gün İslam coğrafyasında ölende, öldürülende Allahü ekber diyerek kardeşinin katili oluyor. İki cihan saadetini ümit ederken iki cihanımızı da mahvediyoruz. Müslüman’ım demekle Müslüman olunmuyor. Müslüman olduğumuzu iddia ediyoruz ama rozet Müslümanları oluyoruz. Müslüman kardeşinin kanına girer mi. İnşallah bu vatan topraklarında ay yıldızlı al bayrak altında birlik beraberlik içinde Kerbelayı ve ehlibeyti iyi anlayan insanlar olarak yüz yıllarca sonsuza kadar birlik beraberlik içerisinde yaşayacağız” diye konuştu.

Aşure programına İlçe Kaymakamı Nuri Özder, Belediye Başkanı Lütfi Vidinel, Garnizon Komutanı Hüseyin Direk, Tokat İl Müftüsü Ahmet Erdem, İlçe Müftüsü İlyas Akyazı, AK Parti İlçe Başkanı Şennur Bozdağ Arslan, Belediye encümen üyeleri, Zile cem evi yöneticileri ve vatandaşlar katıldı.

İlçe müftüsü İlyas Akyazı’nın yapmış olduğu dua’dan sonra Belediye Başkanı Lütfi Vidinel vatandaşlara aşure ikramında bulundu.


Tagged:


EDİTÖR:

Tokat'ın Haber Gazetesi - Tokat Gündem


Kimler Neler Demiş?

İlk Yorum Hakkı Senin!

avatar
  Subscribe  
Bildir

TOKAT'ın Sesi - Gazete TOKAT
BİRİKİM Dizayn www.12m.biz