VEFAKAR TOKAT’ LI FEDAKAR ŞEHİTLERİ İÇİN YÜRÜDÜ

Tokat’ta, Gençlik Spor İl Müdürlüğü koordinesinde Sarıkamış Harekatı sırasında şehit düşen 90 bin Mehmetçik için anma yürüyüşü düzenlendi.

Türkiye genelinde Gençlik ve Spor Bakanlığınn öncülüğünde düzenlenen, ‘Sarıkamış Şehitlerini Anma Yürüyüşü’ Tokat’ta da çok sayıda vatandaşın katılımıyla yapıldı.

‘Vefakar Gençlik Fedakar Ecdadını Unutmayacak’ sloganı ile, Sarıkamış Harekatı’nın 101’inci yıldönümünde düzenlenen anma yürüyüşü, Gaziosmanpaşa Stadyumu önünden başlayıp Erenler Garnizon Şehitliği’nde son buldu.

Yürüyüşe Tokat Valisi Cevdet Can’ın yanı sıra; Tokat Milletvekili Kadim Durmaz, 23. Dönem Tokat Millet Vekili Osman Demir, Garnizon Komutanı Tuğgeneral Adnan Arslan, Gazi Osman Paşa Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Şahin, İl Jandarma Komutanı Erkan Alacakurt, İl Genel Meclis Başkanı Adem Dizer, Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Cemil Çağlar, İl Müftüsü Ahmet Erdem, İl Milli Eğitim Müdürü Levent Yazıcı, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Hülya Özdemir, Gençlik Merkezi Müdürü Kazım Elmas, Erol Öktem, Kurum Şube Müdürleri Celal Yurdakul, Ömer Besler, İbrahim Güneş, İbrahim Tarun, Oktay Düzen, Nafi Demir, antrenörler, sporcular, gençlik liderleri, gönüllü gençler, öğrenciler ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Yürüyüş öncesi stadyum önünde düzenlenen törende bir konuşma yapan Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Cemil Çağlar şunları kaydetti;

“Vatanı, milleti ve inançları uğruna can veren ecdadımızın neler hissettiğini biraz olsun anlamak için çocuğu, genci, kadını, yaşlısı ile bugün bir araya geldik. Geçmişimizle, ecdadımızla gurur duyan bir nesle sahibiz. Bizler; İstanbul’un fethiyle birlikte Ortaçağ’a son veren, milli mücadelede Anadolu topraklarını şehit kanlarıyla sulayan ama düşmana teslim etmeyen bir neslin evlatlarıyız. Bizler; sayısız devlet kuran, dünyaya hükmeden bir geçmişin mirasçılarıyız.

Böylesine önemli programlara gençlerimizin katılmaları ve şanlı ecdatlarının bu toprakların birliğini ve bütünlüğünü korumak için gösterdiği mücadeleyi yüreklerinde hissetmeleri çok önemlidir. Eğer bizler bir olmanın, birlikte olmanın ve beraber olmanın ne anlama geldiğini doğru anlamazsak veya anlatamazsak bugün ihanet içerisinde olanlara karşı duramayız.

Bugün; Sarıkamış’ta, Kafkaslar ’da, Balkanlar’da, Sakarya’da, Kocatepe’de, Dumlupınar’da birlikte el ele vatan savunması için şehit olanların evlatları olarak beraberce yürüyeceğiz. Birlikte olmak, vatan için toprağa düşen atalarımızı anmak ve bu şuurun iyi anlaşılması için bu yürüyüşleri yapıyoruz. Ülkemizin değeri gençlerimizdir, onların ortaya koyacakları birikimdir.

Gençlerimizin geçmişimizi iyi bilmeleri, bu ülkenin nasıl kurulduğunu ve aynı zamanda medeniyetimizin nasıl inşa edildiğini anlamaları önemlidir.

Burada olmanın anlamı; canıyla, kanıyla bu cennet vatanı bize emanet eden ecdadımızın emanetine bir ömür boyu sahip çıkmaktır” dedi. Çağlar’ın konuşmasının ardından yürüyüş başladı.

Binlerce Tokatlı, Gaziosmanpaşa Bulvarı üzerinden Erenler Mahallesi’nde bulunan Garnizon Şehitliği’ne kadar ellerinde Türk bayrağı ile birlikte yürüdü. Garnizon Şehitlik Anıtı’nda son bulan yürüyüş sonrası, tüm şehitlerimiz için dua edildi.

Yürüyüş öncesi Tokat Belediyesi tarafından Vatandaşlarımıza sıcak çorba ikramı yapıldı.EDİTÖR:

Tokat'ın Haber Gazetesi - Tokat Gündem


Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir

TOKAT'ın Sesi - Gazete TOKAT
BİRİKİM Dizayn www.12m.biz