TÜRK MUTFAĞININ SOFRA’SI ZİLE’DE

İngiltere’nin başkenti Londra’daki Türk restoranı Sofra’nın kurucusu iş adamı Hüseyin Özer, Türk mutfağının uluslararası başarısını İngiltere Londradan gelip Zile’deki üniversite öğrencilerine anlattı.

Hayatı boyunca hiç okula gitmeyen ancak iş hayatında yakaladığı başarıyla İngiltere’nin başkenti Londra’da saygın bir yer edinen Türk işadamı Hüseyin Özer, Zile Dinçerler Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokulu ile Zile Ticaret ve Sanayi Odasının daveti üzerine Zile’de üniversite öğrencileri ve Yiyecek İçecek sektöründeki işletme sahipleri ile buluştu.

Özer, Turizm Yüksekokulu Konferans Salonu’nda düzenlenen ” Türk Mutfağının Uluslararası Başarısı ve Yiyecek İçecek sektöründe Başarıya Yolculuk” konferansında, Londra’daki işletmelerinin, Türk mutfağının uluslararası alanda tanıtımına katkı sağladığını söyledi.

Kraliyet ailesi, politikacı, sporcu ve sanatçıları restoranında ağırladığını anlatan Özer, yemekleriyle Londra’da “Michelin Guide Ödülü” kazandığını aktardı.

Özer, yurt dışında yemek kültürüyle Türkiye’nin tanıtımını yaptığını belirterek, “Her millet kendi yemeğiyle biliniyor. Fransızlar, İtalyanlar ve İngilizler kendi sofra kültürlerini koruyor. Biz de eğer yüzümüzü Avrupa’ya dönmüşsek, yemeğimizi ve kültürümüzü kaybetmemeliyiz” diye konuştu.

Özer, konuşmasının ardından öğrencilerin yönelttiği soruları cevapladı.

Bir öğrencinin Avrupa’da en sevilen yemeğin hangisi sorusuna Özer, “Onların en sevdiği yemek, benim en çok sevdiğim yemek oluyor. Benim dükkanlarımda işçi yoktur, evlat vardır. Müşteri yoktur, misafir vardır. Bizim kültürümüzde en çok sevdiğimiz şeyi misafirlerimize ikram etme davranışı yer alır. Biz de en sevdiğimiz lezzetleri misafirlerimize, müşterilerimize sunuyoruz” cevabını verdi.


Tagged:


EDİTÖR:

Tokat'ın Haber Gazetesi - Tokat Gündem


Kimler Neler Demiş?

İlk Yorum Hakkı Senin!

avatar
  Subscribe  
Bildir

TOKAT'ın Sesi - Gazete TOKAT
BİRİKİM Dizayn www.12m.biz