TOKAT’TA “AKILLI KAVŞAK” UYGULAMASI BAŞLADI

Aylardır alanında uzman kişilerle yapılan incelemeler ve sayımlar sonrası Akıllı Kavşak Sistemi uygulamasına geçildi. Çalışmaları denetleyen Tokat Belediye Başkanı Av. Eyüp Eroğlu, trafik sorununu kalıcı bir şekilde azaltmak için birçok projeyi devreye sokacaklarını söyledi.

Çalışmaları denetleyen Başkan Eroğlu, “Bu sisteminin amacı, trafik sayımları sonucunda trafiğin en yoğun olduğu yollardaki kavşaklarda biriken araçların kırmızı ışıkta bekleme sürelerini azaltmak için, daha az yoğun olan ya da boş olan geçişlere kırmızı ışık süresini daha uzun ayarlayarak, araç sayısının fazla olduğu yolda ise yeşil ışık sürelerini arttırmak suretiyle trafik akışını iyileştirmek. Kavşaklara yerleştirilen kameralar o an otomatik sayımlar yapıyor ve aracın daha fazla olduğu yola geçiş üstünlüğünü otomatik olarak kendisi belirliyor. Böylece araç sayısının fazla olduğu geçişlerde gereksiz beklemelerin önüne geçilmiş olacak. Gereksiz beklemelerin azalması ile trafik akışı hızlanacağı gibi araçların yakıt tüketimleri azalacak ve çevreye salınan hava kirleticileri oranı da düşeceğini düşünüyoruz” dedi.

Trafikte akıcılığı sağlamak için tek yön uygulamaları da yapılacağını belirten Başkan Eroğlu, “Sistem ile, şehir merkezi trafiğinde oluşacak, spor aktivitesi, mitingler, resmi bayram kutlamaları ve benzeri sebepler için kapatılacak olan yollar sistem tarafından algılanabilecek ve bu sayede alternatif geçiş yollarında yeşil-kırmızı ışık sebebiyle oluşacak gereksiz beklemelerin de önüne geçilecek. Bunun yanında Behzat Bulvarı ve GOP Bulvarı arasında ulaşım bölgeleri oluşturacağız. Bağlantı yollarında tek yön uygulamasına geçecek ve kavşak sistemi ile bir bütün olarak genel trafikte bir akışkanlık sağlamış olacağız. Araç yoğunluğu olsa da tıkanmaları önleyerek sürekli trafik seyri sağlamak istiyoruz” diye konuştu.

Başkan Eroğlu ayrıca, Behzat Bulvarı Rekreasyonu kapsamında yapılan altyapı ve asfalt çalışmaları da tamamlandığında, trafik sorununda ekstra bir azalma daha yaşanacağını vurgularken, bu yönde alternatif çözümler üzerine proje belirleme faaliyetlerine devam ettiklerini de sözlerine ekledi.EDİTÖR:

Tokat'ın Haber Gazetesi - Tokat Gündem


Kimler Neler Demiş?

İlk Yorum Hakkı Senin!

avatar
  Subscribe  
Bildir

TOKAT'ın Sesi - Gazete TOKAT
BİRİKİM Dizayn www.12m.biz