MEYDAN PROJESİ İÇİN İLK AŞAMA

Tokat Meydan Projesi” için Belediye ve OKA arasında protokol imza töreni düzenlendi.

Meydan bölgesi olarak bilinen Hatuniye Cami önündeki alanın eski tarihi ve ticari kimliğine kavuşturulması amacıyla proje imza protokolü imzalandı.

Protokol imza törenine Vali Cevdet Can, Belediye Başkanı Av. Eyüp Eroğlu, Oka Genel Sekreteri Mevlüt Özen, İl Genel Meclisi Başkanı Adem Dizer, esnaf temsilcileri ve diğer yetkililer katıldı.

Programda konuşan Vali Cevdet Can, Tokat’ın kıymetli tarım arazilerinin yanı sıra köklü bir geçmişe de sahip olduğunu ve bunların değerlendirilmesi için belediyeye de her türlü desteği vermeye hazır olduklarını söyledi. Belediyenin bugüne kadar ortaya koyduğu çalışmalar düşünüldüğünde, uzun yıllardır sorun teşkil eden Meydan Projesinin artık gerçekleşeceğine inandığını da vurgulayan Vali Can, zaman içerisinde şehre ikinci bir meydan kazandırılması için Kız Meslek Lisesi önünde de benzer bir çalışma beklediğini sözlerine ekledi.

Bir yerin asıl sahibinin orada yaşayan insanlar olduğunu söyleyen Vali Can; “Ne yaparsak yapalım kişisel karlılıktan uzak, toplumsal faydayı gözeterek yapalım. Yaptığımız işin, yaşadığımız şehrin itibarını artırırsak ülkemizin de itibarını artırmış oluruz” dedi.

Meydan Projesinden sürekli dile getiren Başkan Eroğlu ise yaptığı konuşmada göreve geldiği günden itibaren bölge esnafı ile yaptığı istişareler sonucu Orta Karadeniz Kalkınma Ajansı (OKA) ile projelendirme için imza attıklarını söyledi.

Bölgedeki binaların bakımsız ve köhne oluşunun yanı sıra tarihi bütün yapıları da kapattığını belirten Başkan Eroğlu, bu binaların yıkılarak Tokat’a tarihi dokusu olan ve ticari olarak da canlılığın yaşanacağı bir meydan kazandırmak istediklerini vurguladı.

Toplantıya katılan bölge esnafı da görüşlerini belirtirken, artık ticari olarak meydan bölgesinin zayıfladığını ve yeniliğe ihtiyaç olduğunu ifade ettiler. Buradaki ticarethanelerin günümüz alışveriş çizgisine uzak kaldığını ve yeniden bir canlılık yakalanması için meydanın da yeni bir kimliğe ve görüntüye kavuşması gerektiğine inandıkları için projeye destek verdiklerini belirttiler.

OKA Genel Sekreteri Mevlüt Özen de, proje ve OKA faaliyetleri hakkında bilgi verdikten sonra protokol imzalandı.

OKA ile gerçekleştirilecek proje çalışmasına göre, uygulamaya yönelik her türlü mekansal düzenleme yapılması ve proje alanının potansiyelini koruyacak ve geliştirecek şekilde düzenlenmesi, mevcut kullanım ve dolaşımdan kaynaklanan sorunların çözülmesi, alanın tarihsel ve geleneksel çevrenin özellikleri gözetilerek proje kapsamında uygulanacak esasların tespit edilmesi sağlanacak.

Meydan projesiyle Taşhan ve Hatuniye Cami arasındaki binalar yıkılarak Gökmedrese, Taşhan ve Hatuniye Cami’nin yer aldığı tarihi doku gün yüzüne çıkacak.EDİTÖR:

Tokat'ın Haber Gazetesi - Tokat Gündem


Kimler Neler Demiş?

İlk Yorum Hakkı Senin!

avatar
  Subscribe  
Bildir

TOKAT'ın Sesi - Gazete TOKAT
BİRİKİM Dizayn www.12m.biz