GENÇLERE DRONE EĞİTİMİ

Tokat Ekonomik Kalkınma ve Meslek Edindirme Derneği tarafından koordinatörlüğünün yapıldığı Romanya’dan Ofensiva Tinerilor Associtia, Yunanistan’dan 1 Epal Kavalas, Slovakya’dan Slovak Youth for Traveling, Education and Volunteering kurumlarının ortaklığında hazırlanan ve Türkiye Ulusal Ajansı tarafından desteklenen Koordinatörlüğünü Ömer Faruk Kaçmaz tarafından yapılan 2016-3-TR01-KA105-036666 nolu “Youths Meet With Aerial Photography (Gençlik Hava Fotoğrafçılığı ile Buluşuyor)” projesi kapsamında Tokat Öğretmenevi eğitim salonunda Müslim Kaçmaz tarafından uçuş teknikleri anlatıldı.

İnsansız teknolojilerin kullanımının yaygınlaşmasının altında gelişen teknolojinin sağladığı imkânla birlikte bazı maliyetli ya da sorunlu kalemleri aşabilmenin getirisi bulunmaktadır. Daha da önemlisi, insansız hava araçlarının zayiat maliyetidir. Tüm dünya ordularında yetiştirilmesi en maliyetli personel gruplarından birisi pilotlardır. Bir pilotun yetişmesi çok büyük maliyetlere karşılık gelir. Bu sebeple hava aracıyla zayiatıyla birlikte yetişmiş personelin de zayi olması ordular için hem maddi hem de kabiliyet olarak büyük kayıptır. İnsansız Hava Araçları, zayiat maliyetinin düşük olması açısından da orduları cezbetmektedir. İHA’lar tarihte birçok kez düşman hava savunma unsurlarının oyalanmasında, asıl taarruz unsurlarının ateş hattını geçebilmesi için yem olarak kullanılmasında çok büyük rol oynamışlardır.

Yakın zamanlarda geliştirilen quadrotorlar, insansız hava aracı olarak birçok alanda kullanılmaktadır. Üzerinde kullanılan elektronik devreler, farklı türde sensörler ve diğer cihazlar sayesinde bu araçların stabilizasyonunun çok iyi olması, çok kullanılmasının nedenlerinin başında gelmektedir. Boyutlarının küçük olması sebebiyle iç hem de dış mekân uçuşlarında kullanılabilmektedir. Quadrotorlar, sabit açıya sahip dört rotoru olan bir insansız hava aracıdır. Herkesin bildiği klasik helikopterlerde, aracın kendi etrafında dönmesine mani olacak bir kuyruk pervanesi bulunmaktadır. Quadrotorlarda böyle bir durum söz konusu olmadığından, bir avantaj teşkil etmektedir.
Quadrotorlarda; iskelet “+” şeklinden oluşmaktadır ve her bir uçta motorlar bulunmaktadır. Bu motorlar, pervanelerin hareket etmesini sağlayarak, kaldırma kuvveti oluşturur ve quadrotorun havalanması, kendi etrafında dönmesi, başka yönlere hareket etmesi, iniş yapması gibi olayların oluşumunu sağlar. Quadrotorda, pervanelerin belli bir yönde dönmesi gerekmektedir. Karşılıklı iki pervane aynı yönde dönerken, diğer karşılıklı iki pervane diğer yönde döner.

Tokat Ekonomik Kalkınma ve Meslek Edindirme Dernek Başkanı İngilizce olarak uçuş teknikleri hakkında proje katılımcılarını bilgilendirdi.


EDİTÖR:

Tokat'ın Haber Gazetesi - Tokat Gündem


Kimler Neler Demiş?

İlk Yorum Hakkı Senin!

avatar
  Subscribe  
Bildir

TOKAT'ın Sesi - Gazete TOKAT
BİRİKİM Dizayn www.12m.biz