ERBAA’DA “ZİMEM DEFTERİ” UYGULAMASI

TOKAT’ın Erbaa bu yıl 3’üncüsü gerçekleşen ‘Osmanlı Haftası’ etkinlikleri kapsamında ‘Zimem Defteri’ uygulaması hayata geçirildi.

Erbaa’da Osmanlı döneminde Ramazan aylarında uygulanan geleneğin yeniden hayat bulması amaçlanıyor. Zimem defteri uygulaması, işadamlarının bakkallara veresiye borcu bulunan vatandaşların borçlarının rasgele ödenmesi şeklinde gerçekleşiyor. Bakkalardan  veresiye borçlarında ödeme güçlüğü çeken vatandaşları seçmelerini isteyen işadamları kimin borcunu ödediklerini bilmiyor. İlçede esnaf Mustafa Temiz, “Erbaa Belediyesi tarafından yeniden gündeme getirilen Zimem uygulaması Erbaa’da farklı bir yankı uyandırıyor. Bunu bize söylediklerinde biz de çok memnun olduk. Destek vermeye gayret ediyoruz. Bu kaybolan bir örfü, adeti gündeme getiriyor, hem de mağduriyet yaşayan insanların mağduriyetini ortadan kaldırırken, bazı insanların da hayra vesile olmasına yardımcı olmuş oluyor” dedi. Bakkal Nihat Köksal ise unutulmuş ve şuanda yeniden yaşatılmaya çalışılan uygulamadan memnuniyet duyduğunu belirterek emeği geçenlere teşekkür etti.

“İŞ ADAMLARIMIZ ÇOK DUYARLI”

Erbaalı esnafların uygulamaya karşı çok duyarlı olduğunu ifade eden Erbaa Belediye Başkanı Hüseyin Yıldırım, “Özellikle sosyal açıdan milletimizi rahatlatan, hayrı yapanla hayra vesile olanı ve hayırdan faydalananı birbirinden ayıran ama ayrı ayrı bir araya getiren Zimem Defteri Uygulaması var. Biz bu uygulamayı hayata geçiriyoruz. Geçen yıl da yapmıştık. Biz bu yıl farklı olarak diğer belediye başkanlarımıza da bu uygulamayı yapmaları için tavsiyede bulunduk. Hayırsever vatandaşlarımız, iş adamlarımız, esnaflarımıza, maddi durumu sıkıntılı olan vatandaşlarımızın mahalle bakkallarındaki borçlarını ödetiyoruz. Esnaflarımız bu konuda çok duyarlılar. Ben esnaflarımıza da iş adamlarımıza da teşekkür ediyorum. Allah onlardan razı olsun” diye konuştu.


Tagged:


EDİTÖR:

Tokat'ın Haber Gazetesi - Tokat Gündem


Kimler Neler Demiş?

İlk Yorum Hakkı Senin!

avatar
  Subscribe  
Bildir

TOKAT'ın Sesi - Gazete TOKAT
BİRİKİM Dizayn www.12m.biz