ARTOVA SALUR KÖYÜNDE HAVACILAR PİKNİK VE HELİKOPTER YARIŞMASI YAPTI

Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından desteklenen ve Tokat Ekonomik Kalkınma ve Meslek Edindirme Derneği tarafından yürütülen “İstikbal Göklerdedir” proje katılımcıları Tokat iline bağlı Artova ilçesi Salur Köyünde piknik yaptı ve Helikopter uçurma yarışmasının 1. ayağını yaptılar.

Tokat Mesleki Teknik Anadolu Lisesi bahçesinde toplanan ekip araçlar ile Tokat iline 51 km uzaklıkta ki Salur Köyüne hareket ettiler. Salur Köyü hakkında emekli öğretmen Hasan Yılmaz bilgi verdi. “45 hanelik, 210 nüfuslu, Malazgirt Savaşından sonra Türklerin Tokat’a ilk yerleştiği yerlerden biridir. Adı Türklerin Oguz boyunun Üçok boyuna dahil olan Salur boyundan gelmesi ve ilk yerleşenlerin olması sebebi ile bu ismi almıştır. Köyün yemek kültürü; Çörek, Çökelikli , Paaç, Ekşili Paaç, Katmer, Gömbe, Bişi, Kaygana Taş Ekmeği, İşkefe (yufka), Somun, Bazlama, Kuymak (Kavrulmuş un, şeker ve suyla pişer.) Tatlı, Hasuda (ıslatılıp süzülmüş buğdaydan elde edilen kurutulmuş suyla nişastayla yapılır genellikle bebekler için) Tatlı, Kavurga (iri buğday saçta kavurulur, içine Çedene (kendir) tohumu eklenir ve birlikte kavrulur, Paluza (bebek maması) sayılabilir. Köy halkı büyük şehirlere göç vermiştir ve vermeye devam etmektedir. Köyümüz halkı tarım ve hayvancılık ile geçinmektedir. Köy toprakları verimli olmakla birlikte iklim ve yeterli sulama imkanları eksik olmasından dolayı geçim zorluğu göç olayını getirmektedir.” sözleriyle bu günkü durumunu katılımcılara anlattı.

Kahvaltı yapan katılımcılar Çeltek Çayı ve köyün çevresinde yürüyüşler yaptı. Burada esen rüzgar ve akan su kaynakları ile sulanamayan bir çok arazinin sulama imkanları tartışıldı. Krom madeni arama çalışmalarının doğaya verdiği tahribat gözlemlendi. Arslan Şahin “Avrupa’da da maden aranıyor, ama belirli bir sistemle, ülkemizde maden arıyoruz diye doğaya verilen tahribat oldukça fazla. Ayrıca İlhanlılar döneminden kalma bir camimiz var. Biz tarihimize de sahip çıkmıyoruz. Bu caminin restore edilmesi gerekir ve köy çocuklarına kütüphane hizmeti verebilir.” dedi.

Salur Köyü meydanından multikopter ile videolar çekildi. Değişik irtifa ve değişik yönlerden köyün fotoğrafları çekildi. Katılımcılar helikopter uçurma yarışmasının ilk ayağını gerçekleştirdi. Yeni multikopterin 3000 fit üzerine çıkış denemesi yapıldı.

 EDİTÖR:

Tokat'ın Haber Gazetesi - Tokat Gündem


Kimler Neler Demiş?

İlk Yorum Hakkı Senin!

avatar
  Subscribe  
Bildir

TOKAT'ın Sesi - Gazete TOKAT
BİRİKİM Dizayn www.12m.biz