YETİM GÜLERSE DÜNYA GÜLER

İnsan Hak ve Hürriyetleri İnsani Yardım Vakfı (İHH) tarafından başlatılan ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından yürütülen Diyanet İşleri Başkanlığı ve Eğitim Bir Sen tarafından desteklenen “Herkesin Bir Yetimi Var” projesi tanıtım toplantısı yapıldı.

26 Haziran Atatürk Kültür Sarayı’nda yapılan tanıtım toplantısına Vali Cevdet Can, İHH Yetimhaneler Koordinatörü Reşat Başer, İl Milli Eğitim Müdürü Levent Yazıcı, Özel İdaresi Genel Sekreteri Recep Gökçe, Eğitim Bir-Sen Tokat Şube Başkanı Şaban CEYLAN, eğitimciler ve çok sayıda davetli katıldı.

Programda yapılan konuşmaların ardından duygulu anlar yaşayan ve gözleri dolan Vali Cevdet Can, proje kapsamında 6 yetim çocuğa sahip çıktı.

İHH Yetimhaneler Koordinatörü Reşat Başer’in konuşmasından sonra duygulandığını belirten Vali Cevdet Can, bu topraklarda ortaya çıkmış bereketin ve mübarekliğin ecdadın bu topraklara ektiği bereket olduğunu söyledi. Onun da temelinin, inancımıza, dinimize peygamberimize, onun Ehl-i beytine ve sahabesine dayandığını hatırlatan Vali Cevdet Can, “Aslında bu bir vebaldir. Bu bir yükümlülük. Geç bile kaldık. Ama nerden dönersiniz kardır. İnşallah bu toplantı Tokat için bir diriliş olur” dedi.

Bu toprakların aslında yardım etmeye çok alışkın topraklar olduğunun altını çizen Vali Cevdet Can, konuşmasında şunları söyledi. “Sizlerin ecdadı, bu topraklarda yaşayan büyüklerimiz Selçuklu’da bu toprakların ismine Dar-ün Nusret, Osmanlı’da Dar-ün Nasr demişler. Aslında bu iki kelimenin de anlamı yardım edenler diyarıdır. Dolayısıyla bu topraklar yardım etmeye alışkındır. Üzerimizde büyük bir yükümlülük var. İHH aslında insana yardım vakfının ‘İnsan Hak ve Hürriyetleri’dir baktığınız zaman. Bu insan hak ve hürriyetleri bizim Peygamber Efendimizin Veda Hutbesinde bize bıraktığı bir mirastır. Aslında bu bizim için bir yükümlülüktür. Bizler Cenab-ı Allah’ın halifesi olarak bunları yapmak zorundayız. Bugün sahip olduğumuz ne kadar ulvi değer, ne kadar merhamet, ne kadar insaf varsa biz Peygamberimize, onun Ehl-i Beytine, sahabesine, o güzel insanlara borçluyuz. Cenab-ı Allah bir ayeti kerimesinde Peygamberimize ‘Ben sizi yetim olarak barındırmadım mı?’ diyor. Ve bu güzelliği, bu merhameti, bu insafı dünyaya bir yetim yaymıştır. Peygamberimizin bir sözü var, der ki ayeti kerimede ‘Kimse gayb-ı bilemez. Eğer gayb-ı bilseydin daha çok hayır yapardın. Dolayısıyla hayır yapmada sınır yok. Yarışmak en güzel yarış. İnsanlar Kuran-ı Kerim’de üç sınıfa ayrılmıştır. Fakat en üçüncü sınıf derki onlar hayır ve iyilikte yarışanlar olarak en üst sınıftır. Biz de Tokat’ta suya atılan bir taş misali halka halka yayılabilmesi için bu iyilik yarışında yer almanızı istiyoruz.

Bugün bize söylemek değil, iş yapmak yaraşır. Bizde söylenecek sözler söylenmiş. Aklınıza gelebilecek her konuda söylenebilecek sözler söylenmiş. 2015 yılında artık bize ne yapılmasını söylemekten ziyade ‘ben ne yapacağım’ diyerek karşımıza gelmenizi istiyoruz. Sayfalar dolusu raporlar yerine bir çalışma, faaliyet takvimi istiyoruz. Burdan da yola çıkarak burada bir karar verelim. Bir çalışma takvimi oluşturalım.”

“Herkesin Bir Yetimi Var” projesinde Tokat’ın 81 vilayette 7. olarak güzel bir yer edindiğini kaydeden Vali Cevdet Can, kentin bir çok proje ve uygulamalar bakımından üst sıralarda olduğunu ifade etti. Tokat’ta müthiş bir potansiyel olduğunu kaydeden Vali Cevdet Can, “ Bu şehirde büyük bir bereket, büyük bir mübareklik var. Bu bereketi gelin bütün dünyaya yayalım. Bunun için gayret gösterelim. Lafını değil, işini yapalım. Hep birlikte seferlik yapalım. Bu çerçevede İHH laf değil, iş üretiyor. Hangi alanda faaliyet gösterirseniz gösterin artık iş yapın. İş yaptığınızı herkese gösterin.

Toplumun liderlerinin örnek olması bakımından açıklamakta fayda vardır. Bende 6 yetimle başlıyorum. Ailemde 6 kişi var. Her birine birer tane olacak şekilde düşündüm. Buradan yola çıkarsak bu sadakayı, bu tebessümü eğer biz yaygınlaştırabilirsek, bilin ki bu ülkenin geleceği parlak olacaktır. Bugün Dünyada milli gelirine oranla en çok hayır yapan ülke Türkiye Cumhuriyetidir. Sayın Cumhurbaşkanımız, Sayın Başbakanımız bunu defalarca söylemiştir. 2002 yılında kişi başına günde 4.3 dolar harcayan insan sayımız nüfusumuzun yüzde 30’u idi. 12-13 yıl sonrasında bu oran nüfusumuzun yüzde 2’si oldu. Bu neyi gösteriyor? Bu ülkemizin zenginleştiğini gösteriyor. Daha da zenginleşeceğiz. Zengine cimrilik yakışmaz.

Molla Gürani’nin bir sözü vardır. “Üç şey üç insana yakışmaz” der. Birisi “yöneticiye kibir, gurur, tepeden bakma, insanlara zulüm etme, tembellik yakışmaz” der. Bir diğeri “Alime, ulemaya zenginlik, para, mülk yakışmaz” der. Bir diğeri ise “Zengine cimrilik yakışmaz” der. Dolayısıyla bizlere yıllarca “Kaynaklar kıt ihtiyaçlar sınırsız” denildi. Halbu ki bizim anlayışımızda bu böyle değil. Ne diyor Cenabı Allah “Kaynaklar, Allah’ın hazineleri sonsuzdur, sınırsızdır. İhtiyaçlar sınırlıdır” der. Arzu ve hevesler sınırsızdır. Yeniden dirilelim, bir seferberlik başlatalım. Yardım edenler diyarı ünvanını hiçbir il almamıştır. Bu unvana yakışır şekilde bu toprakların bağrında yardım etmek vardır. Bizim tüm okullarımızda yaklaşık beş bin tane sınıfımızın var. Beş bin sınıftan beş bin yetim çıkar. Tokat’ın bir numara olacağına inanıyorum” diye konuştu.

İHH Yetimhaneler Koordinatörü Reşat Başer, her gün 10 bine yakın çocuğun ailesini kaybettiğini ifade etti. Başer, “Bu kanayan yarada bizim de sorumluluğumuz var. Amacımız tek bir yetim kalmayacak şekilde bir çalışma yapmak. Misyoner kuruluşlar bugün 200 milyon yetime bakıyor. Yeryüzünde adaleti tesis eden atalarımızın nezdinde biz ne kadar çalışıyoruz? Patani aslında en büyük mazlumluğu yaşayanların ülkesidir. Patani liderlerinden biriyle yaptığımız görüşmede bize ‘Sizin atalarınızın himayesinden çıktıktan sonra bu topraklarda kan ve gözyaşı hiçbir zaman dinmedi. Sizin geleceğiniz o günü bekliyoruz’ dedi.

“Her Sınıfın Bir Yetimi Var” projesinin Tokat İl Koordinatörü Abdurrahman İlhan, projeyi tanıttı. Bu projenin Tokat’ta ilk defa 2013-2014 eğitim öğretim yılında okullarda uygulanmaya başlandığını ve ilk yıl 220 yetime sponsor olunarak bu sayı ile Tokat’ın Türkiye’de 7. Sırada yer aldığını ifade eden İlhan, “2014-2015 eğitim öğretim yılında da projemiz okullarımızda uygulamaya konulmuş olup, tüm katılımcılardan desteklerini bekliyoruz” dedi.

Toplantıda projeye destek veren Arif Nihat Asya İmam Hatip Anadolu Lisesi öğrencileri duygu ve düşüncelerini dile getirerek, yaptıkları çalışmaları anlattılar.

Aralık ayı Zihinsel Engelliler Farkındalık etkinlikleri kapsamında Gaziosmanpaşa Üniversitesi öğretim üyesi Yard. Doç. Zafer Kiraz, “Engellilerle İletişim” konulu sunum yaptı.EDİTÖR:

Tokat'ın Haber Gazetesi - Tokat Gündem


Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir

TOKAT'ın Sesi - Gazete TOKAT
BİRİKİM Dizayn www.12m.biz