TOPÇAM GENÇLİK İZCİLERİ ÇANAKKALE DÖNÜŞÜ TOKAT VALİSİNİ ZİYARET ETTİ

Çanakkale Milli Bilinç Kampı’ndan dönen Topçam Gençlik izcilerini kabul eden Vali Cevdet Can; ‘Bize düşen vazife daha çok çalışarak bizim için şehit düşen dedelerimizi mahşerde utandırmamaktır’ dedi.

Topçam İzcilik Kulübü üyesi Ergin izciler “Çanakkale Milli Bilinç Kampı” dönüşü Vali Can’ı ziyaret ettiler.

Çanakkale’den dönen izcilerin gerçekleştirdiği ziyarete; Topçam İzcilik Gençlik ve Spor Kulübü adına Adem Bayram ve Mustafa Uçaroğlu katıldılar.

Vali Cevdet Can Çanakkale’den dönen izcilerle yaptığı sohbette şunları kaydetti : ‘Büyük bir iş yaptınız. Çanakkale bir ruhtur. Çanakkale bu milletin var olma ile yok olma arasındaki son durağıdır. Çanakkale’de düşmanların geri dönüşü bu toprakların bize vatan olarak kalmasını sağlamakla birlikte 54 İslam Devleti’nin de gelişmesine katkı sağlamıştır. Çanakkale imanın kalesidir. Bize düşen vazife daha çok çalışarak bizim için şehit düşen dedelerimizi mahşerde utandırmamaktır. Dedelerimiz siz torunlarıyla gurur duyacaklar. Yapacağımız iyi işlerle vatanımızı, milletimizi, dinimizi daha yukarılara taşıyacağız. Bizler onların zor şartlarda bıraktığı vatanı daha da geliştirmeliyiz’ dedi.

Kulüp yöneticileri Çanakkale Kampı hakkında şunları söyledi: ‘18 Nisan’da saban namazında sizden aldığımız memleket toprağını alarak 21 Nisan’da Tokat’tan hareket ettik. 22 Nisan günü sabah saatlerinde Çanakkale’ye ulaştık. Çanakkale’de dedelerimizin kabirlerini bularak memleket toprağını kabirlerin üzerine serptik. Ardından kamp alanımıza geçtik. 3638 askeriyle subayıyla şehit düşen 57. Alay’a geçerek orada toplam 11200 izci ile birlikte kamp yaptık. 25 Nisan günü sabah namazından sonra ‘Dedeciğim Ben Geldim’ Milli Bilinç Kampı kapsamında düzenlenen ve savaş günü sabahının canlandırıldığı törene katıldık. Sabah namazının ardından kızartılmış hamur ve buğday çorbasından yedikten sonra yürüyüşe geçtik. 57. Alayın gitmiş olduğu yoldan 20 km. kadar yürüyerek kampımızı tamamladık.’

Konuşmaların ardından izciler Vali Cevdet Can’a Çanakkale kampının anısına hazırlanan ve üzerinde ‘Dedeciğim Ben Geldim’ yazılı Cepken ve Çanakkale Savaşlarında mücadele eden askerlerin taktığı ‘Enveriye Kabalağı’ hediye ettiler.

Kulüp başkanı Mustafa Uçaroğlu tarafından Vali Cevdet Can’a kulüp adına, hatıra olarak kulübün arması olan plaket hediye edildi.

İzcilere Tokat Valiliği logosu baskılı fular hediye eden Vali Cevdet Can, ziyaretin ardından izcilerle birlikte hatıra fotoğrafı çektirdi.EDİTÖR:

Tokat'ın Haber Gazetesi - Tokat Gündem


Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir

TOKAT'ın Sesi - Gazete TOKAT
BİRİKİM Dizayn www.12m.biz