TOKAT’IN CEVİZ MARKALARI YERİNDE GÖRÜLDÜ

Niksar’da ceviz fidanlığını ziyaret eden Vali Cevdet Can‬; “Ceviz Niksar’ın sembolüdür” dedi.

İşadamı Halis Yılmaz’a ait ceviz fidanlığını ziyaret eden Vali Cevdet Can, yerli üretim “Niksar 1 ve Danışment 1” markaları ve ceviz fidancılığının genel durumu hakkında bilgiler aldı.

‪‎Niksar‬ temaslarına Belediye ziyaretiyle başlayan Vali Cevdet Can, İl Emniyet Müdürü Fikri Yalman ve İl Jandarma Komutanı J. Albay Erkan Alacakurt ile birlikte Belediye Başkanı Özdilek Özcan’a geçmiş olsun ziyaretinde bulundu.

Ziyaretin ardından Niksar Kaymakamı Dr. Yusuf Gökhan Yolcu ve Belediye Başkanı Özdilek Özcan ile birlikte Niksarlı İşadamı Halis Yılmaz’ın ceviz fidanlığını ziyaret eden Vali Cevdet Can, üretim hakkında bilgiler aldı.

Cevizin artık Niksar’ın ve Tokat’ın sembolü haline geldiğini söyleyen Vali Cevdet Can, bu gibi yatırımların altın değerinde olduğunu söyledi.

‪Ceviz‬ üreticiliğinin istihdam sağlamak açısından da önemli olduğunu söyleyen Vali Can, üreten ve üretime katkı sağlayan herkese gereken desteğin verileceğini söyledi.

Fer Fidancılık sahibi Halis Yılmaz ise yaptığı açıklamada amaçlarının kabuklu ve iç ceviz alanında Türkiye’nin dışa bağımlılığını bitirmek olduğunu söyledi.

Aşılı, yabani çeşit, tüplü ve tüpsüz olmak üzere yıllık 70 bin kapasiteyle çalıştıklarını söyleyen Yılmaz, bu yılki hedeflerinin 100 bin fidan olduğunu söyledi.

14 çeşit ceviz olan 7 dönümlük Tübitak bahçelerinin ceviz konusunda kendilerinin ufkunu açtığını söyleyen Yılmaz, ceviz dikmeye niyetlenenlerin gelip bahçelerini gezmeleri halinde bilgi vermekten gurur duyacaklarını ifade etti.
Bu yıl don nedeniyle bütün cevizlerin yandığını söyleyen Yılmaz, kendilerinin ise 6 yaşındaki Chandler, Fernor çeşitlerinden 16 ila 21kg arası ceviz aldıklarını söyledi.

Fer Fidancılık sahibi Halis Yılmaz, devletten 49 yıllığına kiraladıkları 300 dönümlük bahçeyle birlikte 650 dönümlük ceviz bahçelerinin olduğunu söyledi.EDİTÖR:

Tokat'ın Haber Gazetesi - Tokat Gündem


Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir

TOKAT'ın Sesi - Gazete TOKAT
BİRİKİM Dizayn www.12m.biz