TOKAT ŞEHİR KİMLİĞİ ÇALIŞTAYI YAPILDI

Tokat Belediyesi ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın ortaklaşa düzenlediği Şehir Kimliği Çalıştayı yoğun katılımla gerçekleştirildi.

Geçtiğimiz haftalarda tanıtım toplantısı yapılan çalıştay, Belediye Başkanı Av. Eyüp Eroğlu’nun yanı sıra Rektör Mustafa Şahin, Çevre ve Şehircilik Bakan Danışmanı Zekeriya Erdim, ilçe kaymakam ve belediye başkanları, sivil toplum temsilcileri, kanaat önderleri ve çok sayıda akademisyenin katılımıyla Tower Otel’de yapıldı.

Çalıştayın açılış konuşmasını yapan Çevre ve Şehircilik Bakan Danışmanı Zekeriya Erdim, Tokat’ın tarihi kültürel varlıkları ve maddi, manevi değerleri korunarak; yeniden inşa ve imar sürecinde nasıl bir gelecek vizyonunun benimsenmesi gerektiği, değişim-gelişim süreçlerinde oluşan fırsat ve tehditlerin neler olduğu ve nasıl değerlendirileceği müzakere edileceği hususlarından bahsetti.

Daha sonra kürsüye gelen Belediye Başkanı Av. Eyüp Eroğlu, Tokat’a bir kimlik kazandırmak değil, var olan kimliğini canlandırmak için bir araya geldiklerini belirterek; “Çevre ve Şehircilik Bakanlığımız ile birlikte düzenlendiğimiz bu çalıştay ile sivil toplum kuruluşlarımız, resmi kurum ve siyasi parti temsilcilerimiz, akademisyenler ve ilçelerimizden gelen kıymetli kişilerle birlikte Tokat için İnşallah yeni bir ufuk açacağız. Tüm saydığım bu paydaşların yanı sıra şehrimizin kanaat önderleri, basın mensupları ve taşın altına elini koyma gayesindeki tüm kişilerle birlikte inanıyorum ki çok daha etkin ve sağlıklı bir sonuca ulaşacağız.

Hepimizin bildiği gibi Tokat, birçok medeniyetin izlerini taşıyan, her karışı kültürel zenginlikleri barındıran, gerek geçmişte, gerek günümüzde önemli insanları topluma kazandırmış bir kimliğe sahip.

Geçtiğimiz haftalarda düzenlediğimiz tanıtım toplantısında da bahsettiğim gibi, zamanla birçok nedenden ötürü bu kimliğinden uzaklaşan, zamanın ve gerekliliklerinin biraz gerisinde kalan Tokat, artık sizler gibi fedakar kişilerin, ortaya bir şeyler çıkarma gayretinde olan Tokat sevdalılarının el ele vermesiyle İnşallah yeniden parlayacak ve daha iyi yerlere ulaşacaktır.

Biz, yerel yönetim olarak göreve başladığımız günden itibaren bu bilinçle, Tokat’ın sahip olduğu değerlerin ön plana çıkarılması, bunların etkin bir şekilde kullanılması ve ilgili tüm işleyişlerin de bu harekete dahil edilmesini esas aldık. Tüm çalışmalarımız Tokat’a yönelik, Tokat’ın ilerlemesine yönelik oldu. Bu sebeple projelerimizi ve faaliyetlerimizi temel belediyecilik hizmetleriyle sınırlandırmadık. Çok şükür iyi işler ortaya koyduğumuzu geri dönüşlerden anlıyoruz. Bu da bizleri çok daha iyi işler yapmaya teşvik ediyor ve heyecanımızı daha da artırıyor.

Biliyoruz ki, ortaya konan eserler, milletlerin o medeniyete dair mührüdür. Karşımızda bir Tokat var ve baktığımızda, gezdiğimizde, havasını teneffüs edip, iklimini hissettiğimizde Tokat’ı nasıl anlamlandırdığımızı kendimize soralım.

Tokat’ı kendi coğrafyası, iklimi, kültürel değerleri ele alınarak nereye taşıyabileceğimizi iyi belirlemeliyiz. Bu konuda başarı kaydetmiş herhangi bir kenti örnek alarak değil, Tokat’ın kendi özelliklerini, değerlerini yani kimliğini esas alarak yapacağımız düzenleme ve çalışmaları belirlemek durumundayız. Bizim belediye olarak temel aldığımız da zaten yeni bir kimlik ortaya çıkarmak değil, var olan kimliği yeniden canlandırmak.

Şuan burada bulunan kıymetli katılımcıların ortaya koyacağı görüş ve öneriler, varsa tespit ettikleri başkaca eksiklikler, inanıyorum ki bizlere ışık tutacaktır. Sadece var olan mirasın yeniden canlandırılması değil, bu canlılığın sürdürülebilmesi de en önemli noktalardan biri” diye konuştu.

“TARIM VE HAYVANCILIK, BİR KUŞUN İKİ KANADI GİBİDİR”
Tokat’ta turizmin yanı sıra tarım ve hayvancılığında en önemli değerler arasında olduğunun altını çizen Başkan Eroğlu, konuşmasını şöyle tamamladı; “Artık Tokat’ımızda turizmin bir sektöre dönüşmesi, şehre ait değerlerin markalaşması, bu konuda yetkin kişilerin paydaş olarak söz sahibi olması, tüm bu bahsettiklerimizin ise bir ilke gibi süreklilik arz ederek titizlikle uygulanması şarttır. Tokat artık yapacağı her hamlede, alacağı her kararda ve bunların uygulamasında sürdürülebilirliği esas almak durumundadır. Bu konuda biz yerel yönetim olarak her türlü fikre kulak kesileceğimizi, her türlü projenin içerisinde ve destekçisi olacağımızı defalarca ifade ettik. Bizimle doğrudan alakası olmadığı halde birçok konuda inisiyatif de alarak bazı çalışmalar ortaya koyduk.

Kentimizin turizmin yanında öne çıkarılması gereken birçok değeri var. Tarım ve hayvancılık ile sanayi ve kültürel ögeler bunların başında geliyor. Bu değerleri bir kuşun iki kanadı gibi düşünüp, tamamını işlevsel kıldığımızda yükselişin gerçekleşeceğini dikkate almamız lazım. Birçok alanda yetkin işadamı, esnaf ve kanaat önderimiz mevcut. Bunları sivil toplum kuruluşları ve resmi işleyişlerle desteklediğimizde Tokat’ımız hızla layık olduğu yere ulaşacak, istihdam ve göç sorunu da azalmaya başlayacaktır. Biz, belediye olarak tüm bu hususlarda destek olacağımızı tekrar tekrar altını çizerek belirtiyoruz. Hayal ettiğimiz güçlü ve gıpta ile bakılan Tokat için biz durmadan çalışacağız.

İşte bu heyecanımızın, bu ve bu gibi birçok toplantı ile daha da artması, Tokat’ın daha iyi noktalara gelmesi ve yükselen, parlayan Türkiye Cumhuriyeti vizyonuna eşdeğer bir ivmeyi yakalaması temennisiyle, çalıştayın hayırlı olmasını diliyor hepinize fedakarlık gösterip katıldığınız için teşekkür ediyorum.”

Daha sonra Doç. Dr. Ayfer Gedikli, çalıştayın içeriği ve hazırlanan masalarda müzakerelerin ne şekilde ilerleyeceği hakkında kısa bilgilendirmede bulundu. 12’şerli gruplar halinde bir moderatör ve bir raportör eşliğinde masalarda Tokat hakkında görüşlerini, belirledikleri eksiklikleri ve varsa önerilerini dile getiren katılımcılar, konu hakkında da görüş alışverişinde bulundular. Her masada ses kayıt cihazı ile konuşmaları kaydeden raportörlerden alınan kayıtlar ise akademisyenler tarafından raporlaştırılarak ilgili kuruluşlara aktarılacak.

Yaklaşık 3 saat süren çalıştay sonunda kısa bir değerlendirme yapan Başkan Eroğlu, 13.sü Tokat’ta düzenlenen Şehir Kimliği Çalıştayı’nın bakanlık temsilcilerinin büyük beğenisini aldığını belirtti. Düzenlenen müzakereli çalıştaylar arasında en yoğun katılımın Tokat’ta gerçekleştiği için bakanlık temsilcilerinin memnun olduklarını belirten Başkan Eroğlu, “İnşallah kıymetli hemşerilerimizin, katılımcılarımızın kentimizle ilgili hep dile getirdikleri sorunlar artık bu raporlar ile çok daha üst makamlara ulaşacak. Akademisyenlerin süzgecinden geçecek bu raporlar, Tokat’ımız için en etkin ve sağlıklı planlama ve çalışmalarında vesilesi olacaktır” diye konuştu.EDİTÖR:

Tokat'ın Haber Gazetesi - Tokat Gündem


Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir

TOKAT'ın Sesi - Gazete TOKAT
BİRİKİM Dizayn www.12m.biz