TOKAT ÖNEMLİ BİR YEMEK MERKEZİ OLABİLİR

Vali Cevdet Can, dünyaca ünlü işadamı Tokatlı Hüseyin Özer ve basın mensuplarıyla kahvaltıda bir araya geldi.

‎İngiltere‬’nin Başkenti ‪‎Londra‬’da restoran zinciri kurarak dünyada adından söz ettiren dünyaca ünlü işadamı Tokatlı Hüseyin Özer onuruna Vali Cevdet Can tarafından verilen kahvaltıya; Belediye Başkanı Av. Eyüp Eroğlu, GOÜ Rektörü Prof. Dr. Mustafa Şahin, İl Kültür ve Turizm Müdürü Abdurrahman Akyüz, diğer davetliler ve Tokat’ta görev yapan basın mensupları katıldı.

İşadamı Hüseyin Özer, kahvaltı sonunda basın mensuplarıyla yaptığı sohbette Tokat’ın yemek cenneti olduğunu söyledi.

Üç gündür bulunduğu Tokat’ta yediği yemekler neticesinde edindiği kanaatin Tokat’ın önemli bir yemek merkezi olabileceği yönünde olduğunu söyleyen Özer, bu memleketin insanında iyi niyet olduğunu, sadece yol göstermek gerektiğini, bu konuda da kendisinin destek olacağını ifade etti.

Türk insanının geliştiğini, Türk yemeğinin de gelişmesi gerektiğini söyleyen Özer, Tokat’taki ürünlerin sadece Tokat’a ait olduğunu, ulusal olmadığını, bunun da bir ayrıcalık olduğunu dile getirdi.

Restoranlarında Tokat’a ait sucuk, pekmez ve reçel gibi ürünlerin bulunduğunu söyleyen Özer, özgün bir ürün olarak “balıklı keşkek” yaptığını, Tokat sarmasının da çok rağbet gördüğünü söyledi.

Özer konuşmasını şöyle sürdürdü; “Ben işadamı olmak değil, öncülük yapmak istiyorum. Ben bu vatanın hizmetçisi olurum. Tokat’ta para da var yatırım da. Sadece doğru yatırım yapmak lazım. Tokat’ın yerli ürünlerinin satıldığı küçük esnaflara ihtiyaç var. Bir fabrika açıldığında belli bir nüfus kazanır; ancak turiste yönelik yapılacak hizmetten herkes kazanır” dedi.

Turistten fazla para alma anlayışının çok yanlış olduğunu ifade eden Özer, Ben Allah’a “bana haram para nasip etme” diye dua ederim. Dürüstlük çok önemli. Dürüst olursak daha fazla turist gelir, daha kaliteli turist gelir. Biz turistlere yanlış yaptığımız için buraya gelen turistin seviyesi düşmüş” dedi.

Vali Cevdet Can ise yaptığı konuşmada şunları ifade etti: “Hüseyin Beyin Tokat’a gelmesi bizi çok mutlu etti. Mevlana Hazretleri şöyle diyor; “Gençlerin, acemilerin aynaya bakıp göremediklerini tecrübeliler tuğlaya bakıp görürler.” Biz Hüseyin Beyi bir tecrübe olarak görüyoruz. Kendisi yüreğinin derinliklerinden konuşuyor. Kendisinde bencillik, kıskançlık, menfaat yok, verme tabiatı var. “Bir yeri marka yapmak istiyorsanız kişiliğinizle, kültürünüzle ve yiyeceğinizle yapmanız lazım” diyor kendisi. Biz kendisinin tecrübesinden yararlanacağız” dedi.

“Ot kökünde yeşerir, kökünde kurur” diyen Vali Can, Tokat’ın Tokatlılarla beraber yeşereceğini söyledi.EDİTÖR:

Tokat'ın Haber Gazetesi - Tokat Gündem


Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir

TOKAT'ın Sesi - Gazete TOKAT
BİRİKİM Dizayn www.12m.biz