“READY STEADY GO” PROJESİ

Larnaka’da 22 katılımcı ile NECI Kıbrıs tarafından 8 / 3-18 / 3/2018 arasında hazırlanmış, düzenlenmiştir. Katılımcılar, Yunanistan, Bulgaristan, Romanya, Slovenya, Türkiye, İtalya ve İspanya’dan gelen ortakların STK’larından gelen gençlik çalışanlarıydı ve özellikle mülteci ve sivil sığınmacılarla uğraşırken kapsayıcı çevreye nasıl cevap verileceği konusunda farkındalık yaratmayı ve kapasiteyi artırmayı hedefliyorlardı.

Faaliyetlerin Yapısı

Proje yöneticisi ve eğitmen Renos Georgiou’nun koordinasyonu altında bulunan NECI Kıbrıs, fikir paylaşımı, simülasyonlar, rol oyunları, forum tiyatrosu, dijital etkileşim, enerji, takım oluşturma faaliyetleri, açık hava oyunları gibi paylaşımlar ve katılımcılar arasında NFL aracılığıyla katılımcılar ve etkileşimler için birçok fırsat sağladı. Mültecilerle toplum araştırmaları ve oturumları. Hedefleri karşılamak için faaliyetlerin tasarlanmasının ardındaki temel fikir, İskele tekniğine dayanmaktadır.

a) İlk katılımcılar, ilgiyi artırmak ve tereddütleri ortadan kaldırmak için oturumlar ile başladı.

b) Etkinlikler, sosyal içerilmenin önemi konusunda farkındalıklarını arttırmak ve katılımcının buna daha fazla dahil olması için oturumları ile devam etti.

c) Ardından, öz farkındalığın yeterliliğini arttırmaya ve sosyal içerme ihtiyacını ve fikirleri kendi gelişim süreçlerine uydurmak için kendi potansiyellerini bulmada yardımcı olmaya çalıştık.

d) Daha sonra, katılımcıların sosyal içermeyi kolaylaştırmak için kendi kendine farkındalık teknikleriyle birlikte yeni yeterlilikler uyguladıkları durumları bir araya getirdik. Ana fikir, aktif (inaktif) bireylerden, sosyal içerme konusunda ortaya çıkmış bir çıkarı olan aktif vatandaşlara dönüştürmektir.

Katılımcıların kişisel gelişim için çeşitli araçlar hakkında bilgilendirilmeleri için zaman ve mekan sağladığımızı, kültürler arası diyaloğu ve becerileri arttırmaya, dilleri geliştirmeye ve Yeterlilikleri teşvik etmeye yönelik sosyal ve kültürler arası kümeler oluşturduk.

Diğerleri arasında Youthpass ve Europass CV sertifikaları için oturumlara katılmışlar ve Kıbrıs’taki Gönüllülük ve STK’lar Ulusal Komisyon Üyesi Bay Yiannis Yiannaki ile bir araya gelerek görüştüler.

Değerlendirme

Değerlendirme açısından, faaliyetlerin amaçlara uygun olup olmadığını kontrol etmek için yöntemler (devam eden ve nihai değerlendirme) uygulandı. Günlük, katılımcıların çiftler halinde öğrenim arkadaşları olarak ve akıl hocasıyla birlikte çalıştıkları zaman vardı. Ayrıca, katılımcıların öğrenme deneyimlerini ve bunların kişisel ve mesleki gelişim ve beklentilerini nasıl yansıttığını ve bunlarla nasıl bağlantılı olduğunu tartıştıkları gözlem, bilgilendirici tartışma ve kaydedilmiş görüşmelerden niteliksel yöntemler uygulandı. Bireysel yansıma günlükleri, niceliksel değerlendirme (google formlar), görüşmelerle niteliksel değerlendirme ve formel olmayan yaklaşımlar, gençlik yansıtıcıları ve AK katılımcının Mob aracı + raporu ile son değerlendirme. Sonuçlar ve analizler, hedeflere ulaşmada ve özellikle kapsayıcı ortamlara nasıl cevap verileceğine ve çeşitliliğe daha fazla empatik davranıldığına dair farkındalığın artırılmasında başarı göstermiştir. Katılımcılar, bu proje konseptini destekleme iradesinden bahsettiler ve birçoğu NECI CY tarafından düzenlenen daha fazla projeye katılma konusundaki ilgilerini dile getirdiler.


EDİTÖR:

Tokat'ın Haber Gazetesi - Tokat Gündem


Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir

TOKAT'ın Sesi - Gazete TOKAT
BİRİKİM Dizayn www.12m.biz