MESLEKİ TEKNİK EĞİTİM ÖĞRENCİLERİNE AVRUPA’DA İŞLETME DENEYİMİ KAZANDIRILMASI PROJESİ

Tokat Ekonomik Kalkınma ve Meslek Edindirme Derneği, Tokat Mesleki Teknik Anadolu Lisesi ve Yerköy Mesleki Teknik Anadolu Lisesi işbirliğinde uygulanan ve Türkiye Ulusal Ajansı tarafından desteklenen “Mesleki Teknik Eğitim Öğrencilerine Avrupa’da İşletme Deneyimi Kazandırılması Projesi” Hollanda hareketliliği gerçekleşti.

Tokat Ekonomik Kalkınma ve Meslek Edindirme Derneğinin ilk projesinin ilk hareketlilik bölümünün gerçekleştiği törene dernek üyeleri ve Tokat Mesleki Teknik Anadolu Lisesi öğretmenleri katıldı. Dernek Sekreteri Ayhan Şenol Akgül “Hollanda ve Almanya gibi sanayisi gelişmiş ülkelerden alınacak eğitimler ile memleketimize dönecek mesleki ve teknik eğitimin içindeki gençlerimiz ilimize, bölgemize ve ülkemize katma değer yaratacaktır. Hayırlı uğurlu olsun.” Sözleriyle projenin amacını katılımcılara hatırlattı.

Katılımcılar Hollanda’nın Rotterdam ikamet etti. Belçika’nın Başkenti Brüksel’e kültürel gezi düzenlendi. Demirin kristal kafes yapısının 165 milyon kez büyütülmesinden esinlenilerek yapılan Atimium Kulesi görüldü. Bürüksel’de bulunan Aziz Michiels Kilisesi gezildi. 9. Yüzyılda inşasına başlanmış olan dev yapı 1519 da V. Charles Döneminde bitirilmiştir. Belçika Kraliyet Sarayını ziyaret etti. Royal Palace Napolyın’un bir günde 40 000 Belçikalıyı öldürdüğü Brüksel Park’ının önündedir. Mankanen Piss, bilinen adıyla İşeyen Çocuk Heykeli görüldü ve hikayesi anlatıldı. Avrupa Parlementosu ve Avrupa Komisyonu binaları görüldü. Yel değirmenlerine savaş açan Don Kişot heykelinin yanında fotoğraf çekildi.

Dünyanın ikinci büyük limanı olan Rotterdam limanları gezildi. Gurbetçi Türklerin yaptırmış olduğu “Milletler Anıtı” görüldü. Yel değirmenleri ve özellikleri incelendi. Amsterdam ve Lahey şehirlerine kültürel geziler düzenlendi. Rotterdam’ın Erasmusberg Köprüsü gezildi. Şehir deniz seviyesinden aşagıda olması ve Hollandalı insanların çalışkanlığı ve şehir düzeni ilgi çekti. Dünyanın en ilginç kütüphanesi gezildi. FP Flexparts işletmesinin çalışmaları gözlemlendi. Hollanda’da yapılan çalışmalar ve gemi sektöründeki iş olanakları öğrencilere anlatıldı. Mesleki eğitimin önemli olduğu ve mesleğini iyi yapanın dil bilmesede kolaylıkla iş bulabileceği bilgisi öğrenicilerin çok hoşuna gitti. İşletmede alınan iş güvenliği tedbirleri dikkat çekti. Hollanda’da doğal gaz hatlarının yapımı ve evlere kadar götürülmesi konusunda deneyimli Baas işletmesinin uygulama alanları incelendi. RDM Makersafer meslek okulunda eğitimler verildi. Yenilikçi ve araştırmacı özellikleri ile okulun farklılığı görüldü. Doğal gaz çalışmaları konusunda teknolojik yeniliklere önem veren bir çok işletme randevu alınarak gezildi ve sistemler incelendi.


EDİTÖR:

Tokat'ın Haber Gazetesi - Tokat Gündem


Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir

TOKAT'ın Sesi - Gazete TOKAT
BİRİKİM Dizayn www.12m.biz