GESAM, 60’INCI SERGİSİNİ TOKAT’TA AÇTI

Kültür ve Turizm Bakanlığı Telif Hakları Genel Müdürlüğü bünyesinde faaliyet gösteren Türkiye Güzel Sanat Eseri Sahipleri Meslek Birliği (GESAM) Tokat’ta resim sergisi açtı.

Sümbül Baba Zaviyesi’nde gerçekleştirilen serginin açılışı Vali Cevdet Can, Belediye Başkan Yardımcısı Selahattin Kelemci, İl Kültür ve Turizm Müdürü Abdurrahman Akyüz, GESAM Yönetim Kurulu Üyesi Nezih Demirtepe ve sanatçıların katılımıyla yapıldı.

Sergi hakkında basın mensuplarına bilgiler veren GESAM Yönetim Kurulu Üyesi Nezih Demirtepe, GESAM’ın Kültür ve Turizm Bakanlığı Telif Hakları Genel Müdürlüğü tarafından 1986 yılında kurulduğunu belirtti. “Bizim işimiz sergi açmak değil” diyen Demirtepe, GESAM olarak amaçlarının Türkiye’de güzel sanatlar alanında telif haklarını korumak olduğunu söyledi.

Sanatçılarla sohbet eden Vali Cevdet Can ise konuşmasında, ressamlar arasında hanımların çoğunlukta olmasından dolayı şaşkınlık ve gururu bir arada yaşadığını belirtti. Hanımları, “Hakikat bahçelerinin en şerefli bahçıvanları” olarak niteleyen Vali Can, “Hanımların inceliği, duruluğu, sadeliği fırçayla buluşunca çok güzel eserler ortaya çıkmış” dedi.

KALKINMANIN ÜÇÜNCÜ AYAĞI “SANAT” OLACAK

Tokat’ın kültür ve sanat birikimi açısından çok zengin bir il olduğunu da dile getiren Vali Can, Türkiye’de somut olmayan kültürel miras noktasında Kültür Bakanlığı tarafından hazırlanan eserin üçte birinin Tokat’a ait olduğunu söyledi.

Vali Can konuşmasını şöyle sürdürdü, “Tokat’ı kalkındırmak için iki tane kanat taktık. Bunlardan biri tarım, diğeri turizm. Biliyorsunuz, Danışmentliler’in Başkenti Niksar. Danışmentliler döneminde kültür ve sanat üzerine bir vakıf kurulmuş. Birçok eser yazılmış o dönemde Tokat’ta. Biz de bundan yola çıkarak Tokat’ın kalkınmasının üçüncü ayağı olan sanat ayağını ‘Danışment Melik Ahmet Gazi Kültür ve Sanat Derneği’ ni kurarak icra edeceğiz.”

Hiçbir kötülüğün unutulmayacağını, hiçbir iyiliğin de zayi olmayacağını dile getiren Vali Can, “Siz emek veriyorsunuz. El emeği, göz nuru olduğu için telif hakkı gerçekten çok önemli bir şey. Tokat olarak bizler de telif haklarının korunması noktasında destek olabildiysek ne mutlu bize” dedi.

YAZMA MOTİFLERİ MARBLİSM İLE RESİMLERDE HAYAT BULACAK

Sergide eserleri yer alan Gaziosmanpaşa Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Köksal Pabuçcu ile de bir süre sohbet eden Vali Can, Pabuçcu’dan yazma motiflerini resimlerinde kullanmasını ve ortaya çıkan eserlerin yer aldığı bir sergi açmasını istedi.

Marblism (Resimde Ebruculuk) akımını kendisinin başlattığı ve yurt dışında da ilgi gören bir ekol olduğunu dile getiren Pabuçcu ise, Vali Can’ın isteği doğrultusunda 20 adet Tokat yazması motifini Marblism tekniği ile resmederek bir yıl sonra sergi açma sözü verdi.

Konuşmaların ardından sergiyi gezen ve ressamlardan eserleri hakkında bilgiler alan Vali Can, ressamlara katılım belgelerinin yanı sıra Tokat’a özgü çeşitli yöresel ürünler takdim etti.

GESAM’ın ‘Türkiye Sergileri’ programı çerçevesinde altmışıncısını ilimizde açtığı ve 18 sanatçıya ait 47 eserin yer aldığı sergi, Sümbül Baba Zaviyesi’nde bir hafta boyunca açık kalacak.EDİTÖR:

Tokat'ın Haber Gazetesi - Tokat Gündem


Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir

TOKAT'ın Sesi - Gazete TOKAT
BİRİKİM Dizayn www.12m.biz