ERBAA’YI GELECEĞE TAŞIYACAK PROJE

Erbaa Belediye Başkanı Hüseyin Yıldırım, Erbaa’yı geleceğe taşımasını hedefledikleri “Yeni Erbaa Çamlık Sosyal Habitatı” projesinin yarışmaya katılan projeler arasından jürinin kararının ardından hayata geçirileceğini söyledi.

Erbaa Belediye Başkanı Hüseyin Yıldırım, Erbaa’yı geleceğe taşımasını hedefledikleri “Yeni Erbaa Çamlık Sosyal Habitatı” projesinin yarışmaya katılan projeler arasından jürinin kararının ardından hayata geçirileceğini söyledi.

Tokat’ın Erbaa ilçesinde “Yeni Erbaa” Çamlık Sosyal Habitatı” isimli ulusal proje yarışmasına Türkiye genelinden çok sayıda mimar katıldı. Yarışmaya katılan projeler jüri tarafından seçilerek en iyi proje halkında onayından geçtikten sonra Erbaa Çamlık Koruluğu’na uygulanacak. Erbaa Belediye Başkanı Hüseyin Yıldırım, ulusal proje yarışmasına beklentilerinin üzerinde mimarlardan başvuru aldıklarını söyledi. Türkiye’de birçok proje yarışmasında görev almış jüri tarafından projelerin değerlendirileceğini ifade eden Başkan Yıldırım, “Çok kıymetli Kenan Güvenç hocamızın kontrolünde bir heyetimiz var. Samsun Mimarlar ve Mühendisler Odası da bunun kontrolünü ve gerekli resmi boyutunu takip ediyor. Jüri üyelerimiz 19 Şubat’tan itibaren 3 gün boyunca projeleri inceleyecekler. Bu projeleri vatandaşlarımızda sergide buluşturmayı arzu ediyoruz. Aslında belediye başkanlarının bugüne kadar yaptığı uygulama şöyledir, proje yapılır 2-3 tane proje alınıp irdelenir ve ben bunu yapacağım diye toplumun karşısına çıkar. Geçmişle gelecek arasında bir köprü kurmak istiyoruz. Çünkü Erbaa büyüyen geçmişi olan bir şehir. Bundan dolayı geçmişle bağ kurmamız lazım. Mimari zekanın ulaştığı son noktadan faydalanmak istiyoruz. Yaptığımız projeler hem bugüne hizmet etmeli hem de bizleri geleceğe taşımalı” dedi.

“PROJENİN UYGULANACAĞI ALANDA AĞAÇLAR KORUNACAK”

Başkan Yıldırım, projenin uygulanacağı alandaki ağaçların korunacağını ifade ederek, “Biz orayı isteseydik bir otel olarak yaptırabilirdik ve çok rahat talep olurdu. Ama biz orayı tahrip etmek istemedik. Bizler doğa ile içi içe yaşayan bir toplumuz. Yeşil Tokat, Yeşil Erbaa özelliğimizi kaybetmek istemiyoruz. Doğa ile bütünleşen projeler hedefimiz bu” diye konuştu.

Erbaa’da yapacakları projeleri bir bütün olarak düşünerek uygulamaya koyduklarını ifade eden Başkan Yıldırım, “Projelerimiz bir birini etkileyen ve tamamlayan projeler olacak. Çamlık habitat projesi bir dinlenme istirahat alanı olacak. 30 dönümlük bir arazi yaşam alanı olacak. Aynı zamanda tarihi Horoz tepeye gelecek olan yerli ve yabancı turistlerin bu mekanlar gözde yerleri olacak. Çamlık projesi içinde otel, havuz, restoran, kafeterya, açık kapalı spor alanları olacak. Çamlık Habitat projesini ilk sıraya koyduk. Seçimler öncesinde de yaptığımız çalışmalarda alt yapı eksikliği ön plana çıktı. İkinci sırada da sosyal alan eksikliği var. İnsanlar sosyalleşmek, yan yana gelip sohbet edip, eğlenmek istiyor. Her vatandaşımızın rahatlıkla gidebileceği alanlar olsun istiyorduk” şeklinde konuştu.

“Yeni Erbaa Çamlık Sosyal Habitatı” projesini yap işlet devret modeli ile hizmete sunmayı hedeflediklerini ifade eden Başkan Yıldırım, projenin bu yıl içerisinde başlayacağını belirterek sözlerini şöyle tamamladı: “Çünkü 40 milyon TL borcu olan, geliri sınırlı bir belediyeyiz. Biz bu projeyi yatırımcının kaynakları ile karşılayıp ona da uzun vadeli önünü görebileceği bir sürede kiralama yapacak bir yatırımcı düşünüyoruz. Ayrıca Park Vadi’nin yanında da sosyal alanlar yapıyoruz. Oraya da eski Erbaa’dan bir cadde ya da sokak oluşturarak eski Ereğe bir atıf yapmak istiyoruz. İkinci etap proje yarışması sonunda ise Cumhuriyet Meydanı ve sokak sağlıklaştırma projemiz var. Şehrimizin iki girişi Gazi Bulvarı ve Erek Caddesi ile meydan da otopark sorunu çözerek rahat bir ulaşım sağlayacak projemiz de var.”


Tagged:


EDİTÖR:

Tokat'ın Haber Gazetesi - Tokat Gündem


Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir

TOKAT'ın Sesi - Gazete TOKAT
BİRİKİM Dizayn www.12m.biz