BAŞÇİFTLİK’TE KAR ŞENLİĞİ

Başçiftlik ilçesinde düzenlenen “Kar Şenliği”ne katılan Vali Cevdet Can; “Bizim Tokat’ta 4 mevsimde turizm hayalimiz var. Tokat tarihiyle, kültürüyle, doğasıyla bunları hak ediyor” dedi.

Başçiftlikliler bu yıl ilki düzenlenen kar şenliğinde gürgen ağacından yaptıkları “ipli kayak” ve kızak ile kışın keyfini çıkardı.

Başçiftlik Belediyesi tarafından bu yıl ilk kez düzenlenen “kar şenliği” bin 600 metre yükseklikteki Ortayayla bölgesinde gerçekleşti. Şenliğe Vali Cevdet Can, İl Jandarma Komutanı J. Albay Erkan Alacakurt, Başçiftlik Belediye Başkanı Murat Tuncel, Reşadiye Kaymakamı Turgay Gülenç, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Recep Gökçe, Avrupa Tokatlılar Federasyonu Başkanı Salih Yılmaz ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Kar şenliğinde renkli görüntüler yaşandı. Gürgen ağacından yaptıkları kayak takımının ayaklarına kara lastik yerleştiren ve kayak sopası yerine de kayakların ucuna takılan ipleri kullanan vatandaşlar, “ipli board” adını verdikleri kayak malzemeleri ile kaydı.

Başçiftlik ilçesi Orta Yayla mevkisinde düzenlenen şenliğe katılan Vali Cevdet Can, bölgeye özgü “ipli kayaklarla” basına poz verdi. Vali Can, “Önce kimsenin görmediği yerlerde antrenman yapayım, ondan sonra kayacağım” dedi.

İpli kayaklara monte edilen kara lastikleri gören Vali Can, “Bu lastikler benim çocukluğumu hatırlatıyor. Çobanlık yaparken memlekette bunları çok giydik. Bu lastikleri görünce duygulandım” diye konuştu.

Başçiftlik Belediye Başkanı Murat Tunçel ise, kış mevsiminde bölge halkına dezavantaj olan beyaz kar örtüsünü avantaja çevirerek bölgeyi tanıtmak istediklerini kaydetti.

Yapılan konuşmaların ardından şenliklere gelenler kayak keyfini doyasıya yaşadı. Kimi vatandaşlar profesyonel kayak malzemelerini kullanarak kayak yaparken, kimileri de ipli kayakla kayak yaptı. 7’den 70’e kayak severlerin ilgi gösterdiği şenliklerde tepsi, şamyel, naylon gibi malzemeler kullanarak kayak yapanlar da oldu.

Tokat Ekonomik Kalkınma ve Meslek Edindirme Derneği tarafından yürütülen, Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından finanse edilen “İstikbal Göklerdedir” projesi Başçiflikli gençlere tanıtıldı. Gençlik ve Spor Bakanlığının gençlere yönelik düzenlediği etkinlik ve destekler proje koordinatörü Ömer Faruk Kaçmaz tarafından anlatıldı. Başçiftlik ve Karacaören Yaylasının 800 adet havadan fotoğraflandırması Müslim Kaçmaz ve Orhan Şen tarafından insanların meraklı bakışları arasında gerçekleştirildi.

Gürgen ağacından yaptıkları kayak takımının ayaklarına kara lastik yerleştiren ve kayak sopası yerine de kayakların ucuna takılan ipleri kullanan vatandaşlar, “ipli board” adını verdikleri bu malzemelerle kayak yaptı. Kayak için “kayık” diyen bölge sakinleri, ipler sayesinde hem dengeyi rahatlıkla sağladıklarını hem de patenleri kolay bir şekilde taşıdıklarını ifade ettiler.

Şenliklere katılan vatandaşlara eldiven, kaşkol, bere hediye edilirken, ayrıca sucuk ekmek ikram edildi.

 


Tagged:


EDİTÖR:

Tokat'ın Haber Gazetesi - Tokat Gündem


Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir

TOKAT'ın Sesi - Gazete TOKAT
BİRİKİM Dizayn www.12m.biz