AVRUPA BİRLİĞİ SÜRECİNDE TÜRKİYE

AB sürecini değerlendiren AB Bakan Yardımcısı Dr. Alaattin Büyükkaya; “Hedefimiz 2023 yılında her alanda dünyanın en büyük 10 ülkesi arasına girmek, bunu başaracak güce sahibiz” dedi.

AB Bakan Yardımcısı Dr. Alaattin Büyükkaya, Tokat’ta ‪Avrupa‬ Birliği sürecini değerlendirdi.

Gaziosmanpaşa Üniversitesi Taşlıçiftlik Yerleşkesi Konferans Salonunda düzenlenen konferansa Vali Cevdet Can, Tokat Belediye Başkanı Av. Eyüp Eroğlu, GOÜ Rektörü Prof. Dr. Mustafa Şahin, Rektör Yardımcıları, Dekanlar, akademik ve idari personel, öğrenciler ve diğer davetliler katıldı.

Rektör Prof. Dr. Mustafa Şahin’in yaptığı açılış konuşmasının ardından kürsüye gelen Avrupa Birliği Bakan Yardımcısı Dr. Alaattin Büyükkaya “Avrupa Birliği Sürecinde Türkiye” konulu konferansını verdi.

Türkiye’nin Avrupa Birliği süreci hakkında açıklamalar yapan Büyükkaya; “Türkiye her geçen gün büyüyen bir güç haline geliyor. Ekonomi olarak dünyanın 5. büyük ülkesi durumundayız. Birçok büyük sayılabilecek ülkeyi geride bıraktık. Hedefimiz 2023 yılında her alanda dünyanın en büyük 10 ülkesi arasına girmek. Bunu başaracak güce sahibiz.” dedi.

2019 sonunda Türkiye’nin Avrupa Birliği’ne tam üye olmasını sağlayacak her şeyin yapılmış olacağının altını çizen Büyükkaya, “Kanun bazında 246 kanun değiştireceğiz, yürürlüğe girecek. 300’ün üzerinde yönetmelik içeriyor. Bu sadece bizim bakanlığımızın bir kararı değil. Bu Türkiye Cumhuriyeti hükümetinin bir kararı olarak yayınlandı. Dolayısıyla şimdi 2019’a kadar bu eylem planını göstereceğiz. 2019 yılı sonunda eğer Türkiye’yi Avrupa Birliği’ne kabul ederlerse üyelik süreci ile görüşme süreci en fazla bir yılda bitirilecek. Kabul etmezlerse de biz Avrupa Birliği standartlarını tamamlamış, bütün dünyada yıldızı parlayan bir ülke olarak yolumuza devam edeceğiz” diye konuştu.

Gaziosmanpaşa Üniversitesi’ndeki konferansın sonunda öğrenci ve öğretim görevlilerinin yoğun sorularını cevaplandıran Büyükkaya, Türkiye’nin Almanya ve ‪Rusya‬ politikalarına yönelik sorulara da çarpıcı cevaplar verdi.

‪‎Almanya‬’nın Türkiye’nin güçlenmesinden ve nüfus potansiyeli ile AB’ye girdiğinde konseylerde ağırlık sahibi olacağı düşüncesiyle korkuya kapıldığını ve bu yüzden Türkiye üzerine kara propaganda yürüttüğünü söyleyen Büyükkaya, Rusya ile ticari ilişkilerini geliştiren Türkiye’nin adeta bir enerji koridoruna dönüştüğünü vurguladı.

Konferansın sonunda AB Bakan Yardımcısı Dr. Alaattin Büyükkaya kendi yazmış olduğu “Yalnız Yürümeyeceksin” kitabını imzaladı.
Konferansın ardından AB Bakan Yardımcısı Dr. Alaattin Büyükkaya Vali Cevdet Can, Belediye Başkanı Av. Eyüp Eroğlu ve diğer protokol üyeleri ‪Dimes‬ Taşlıçiftlik Tesisini gezdiler.

Tesis hakkında heyete bilgiler veren Dimes Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Ziya Diren, AB hibeleri ile yürüttükleri projeleri de yerinde gösterdi.

Vali Cevdet Can, AB Bakan Yardımcısı Dr. Alaattin Büyükkaya, ve Belediye Başkanı Av. Eyüp Eroğlu akşam yemeğinde Saklıbahçe’de bir araya geldikleri “Dostlar Meclisi” üyeleriyle sohbet ettiler.

 EDİTÖR:

Tokat'ın Haber Gazetesi - Tokat Gündem


Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir

TOKAT'ın Sesi - Gazete TOKAT
BİRİKİM Dizayn www.12m.biz