ADALET VE YÜREK BİRLİĞİ

“Toplumsal Cinsiyette Adalet Projesi” tanıtım toplantısında konuşan Vali Can; küçük bir adım gibi görünen bu projenin Tokat’tan tüm ülkeye yayılan büyük başlangıçların temelini oluşturacağını söyledi.
İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nce hazırlanan “Toplumsal Cinsiyette Adalet Pojesi” tanıtım toplantısı Tokat Öğretmenevi toplantı salonunda yapıldı.
Toplantıya Vali Cevdet Can’ın yanı sıra Belediye Başkanı Av. Eyüp Eroğlu, İl Jandarma Komutanı J. Albay Erkan Alacakurt, İl Emniyet Müdürü Fikri Yalman, İl Müftüsü Ahmet Erdem, İl Milli Eğitim Müdürü Levent Yazıcı, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Recep Gökçe ve proje paydaşı kurum temsilcileri katıldı.
Tokat İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından hazırlanan ve Tokat Valiliği, Tokat Belediyesi, Tokat İl Müftülüğü, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü, Halk Sağlığı Müdürlüğü, Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü, Tokat Rehberlik ve Araştırma Merkezi ortaklığıyla yürütülecek olan “Toplumsal Cinsiyette Adalet Projesi” tanıtım toplantısı Tokat Öğretmenevi Toplantı Salonunda yapıldı.
Proje tanıtım toplantısının açılış konuşmasını İl Milli Eğitim Müdürü Levent Yazıcı yaptı. Projeyi hazırlamaktaki amaçlarının toplumsal cinsiyette adalet konusunda paydaş kurumlar ve tüm Tokat halkı ile yürek birliği yaparak il genelinde farkındalık oluşturmak olduğunu söyleyen Yazıcı, böylelikle kurum olarak ülke politikası haline gelmiş olan toplumsal cinsiyet adaletinin sağlanması çalışmalarında üzerine düşen sorumluluğu yerine getirmiş olacaklarını ifade etti.
İl Milli Eğitim Müdürü Levent Yazıcı konuşmasında proje kapsamında gerçekleştirilecek olan faaliyetlerin;
* Aile Modelleri, Geleneksel ve Toplumsal Roller
* Aile İçi Şiddet ve Kadın
* Toplumsal Cinsiyet Eşitliği ve Eğitim
* İşgücü Piyasaları, Çalışma Hayatı ve Toplumsal Cinsiyet Eşitliği
* İslam Toplumlarında Kadın ve Cinsiyet Eşitliği Algısı
* Evlilik Okulu-Evlilik Öncesi Eğitim Programı
konu başlıkları altında toplandığını, bu başlıklar doğrultusunda proje eylem planı oluşturulduğunu söyledi.
Toplantıda ayrıca projenin paydaş kurumları adına Tokat Belediye Başkanı Av. Eyüp Eroğlu ve İl Müftüsü Ahmet Erdem de birer konuşma yaptılar.
Proje tanıtım toplantısında konuşan Vali Cevdet Can ise küçük bir adım gibi görünen bu projenin Tokat’tan tüm ülkeye yayılan büyük başlangıçların temelini oluşturacağını söyledi.
Projenin sadece Tokat ile sınırlı kalmayacağını, ülke genelinde yaygınlaşacağını söyleyen Vali Can, hedefleri büyük koymamız gerektiğini, küçük işlerle meşgul olmamız durumunda hazin sonlarla karşı karşıya kalacağımızı söyledi.
Ne olduğumuzun, nereden geldiğimizin, kime ait olduğumuzun çok iyi bilinmesi gerektiğini dile getiren Vali Cevdet Can, proje başlığında yer alan “Adalet ve Yürek Birliği” kavramlarına dikkat çekerek yürekle adaletin yan yana konulduğunda toplumda sıkıntı kalmayacağını ifade etti.
Vali Can konuşmasını şöyle sürdürdü; “Bizim inancımız adalet kavramını o kadar öne çıkarmıştır ki Ayet-i Kerimede “hisleriniz dahi sizi adaletsizliğe sevk etmesin” buyurulmuştur. Bizim kültürümüz ve inancımız çatışmacı bir kültür değildir. Uzlaşmacı ve barışçı bir temele dayanır. Hal böyle iken neden bu hallere düştüğümüzü bir kere daha sorgulamamız lazım. Bu projeler bu hallere düşmemizin nedenlerinin sorgulanacağı çalışmalardır. Projenin başarı olmasını sağlayacak olan kişilerin erkekler değil kadınlardır” dedi.
Hiçbir ülkenin adından “ana” kavramının olmadığını söyleyen Vali Can, Bizim topraklarımızın “Anadolu” olarak adlandırılmasının kadına verilen değerin bir göstergesi olduğunu söyledi.
Toplumda saygıyı hakim kılmak zorunda olduğumuzu dile getiren Vali Can konuşmasını şöyle sürdürdü: “Herkes birbirine saygı duymak zorundadır. Eğer biz toplumumuzda saygıyı hakim kılarsak bunun arkasından sevgi mutlaka gelecektir.
Dünyada iki doruk nokta vardır. Biri maddi gelişmenin bir diğeri manevi gelişmenin doruk noktası. Maddi gelişmenin doruk noktası yaşanılan alanları güzelleştirmektir. Manevi gelişmenin doruk noktası ise sevginin güzelliğini doruk noktaya çıkarmaktır. Artık sokaklarımıza, okullarımıza, dairelerimize unuttuğumuz güzel kavramların isimlerini yazalım. Sevgi, merhamet, saygı sokağımız olsun. Ne kadar güzel ahlaki değerlerimiz varsa bunları yazalım. Ne olduğumuzu, nereden geldiğimizi iyi sorguladığımız, insanlara kadın-erkek değil de “insan” olarak baktığımız zaman hiçbir sorunumuz kalmayacak” dedi.
Projelerin anıtlaşması gerektiğini dile getiren Vali Can; Tokat’ta bir duvar yapılacağını, bu duvarda Tokat logosunun etrafında diğer bütün illerin logolarının olacağını söyledi. İlimize gelen herkesin orada fotoğraf çektireceğini söyleyen Vali Can, illerin kardeşliği adında bir sloganı tüm ülkeye yerleştireceklerini ifade etti.
Son konuşanın her zaman kadınlar olması gerektiğini, bu takdirde hiçbir sorun kalmayacağını söyleyen Vali Can, konuşmak için dinleyicilerden bir kadını davet etti.
Sahneye gelen Kız Meslek Lisesi Müdürü Sevil Alaçam şunları söyledi; “Son derece içimiz yanıyor. Biz tarih boyunca kadınla erkeği yan yana koyan bir milletiz. İnancımıza baktığımızda cennet annelerin ayağının altına serilmiştir. Böyle bir milletin bu tür üzücü olaylarla karşılaşması çok şaşırtıcı olmakla birlikte hazırlanan bu tür projeler de bize umut veriyor. Bu proje Tokat’tan tüm ülkeye yayılan bir ses olacaktır” dedi.EDİTÖR:

Tokat'ın Haber Gazetesi - Tokat Gündem


Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir

TOKAT'ın Sesi - Gazete TOKAT
BİRİKİM Dizayn www.12m.biz